Červenec 2015

Neznámá 9

29. července 2015 v 17:00 | Zelenímazlíci |  Pokojové rostliny 2015

Neznámá 9

Fialová filka "divoká". Takto prý vypadá ve volné přírodě. Dostala jsem lísteček od kolegyně Květy, a když moje kamarádka a kolegyně Lucka odcházela na mateřskou "podědila" jsem po ní již vzrostlou rostlinku a jiý dříve také lísteček.
Momentálně mám tedy 3, všechny v prácia všechny kvetou.
Lísteček od květy jsem dostala 05.06.2014.


Neznámá 10

28. července 2015 v 16:30 | Zelenímazlíci |  Pokojové rostliny 2015

Neznámá 10


Jedna z mých nejoblíbenějších - fialová, plnokvětá a kudrnatá. Mám ji sice zapsanou, že je od Květy, ale nejsem si tím úplně jistá. Musím zajít na obhlídku k jejímu stolu.
Vykvetla před pár dny.


Neznámá 8

27. července 2015 v 17:30 | Zelenímazlíci |  Pokojové rostliny 2015

Neznámá 8

Fialová plnokvětá fialka s bílými stříkanci po okrajích okvětních lístků. Se svolením mojí kolegyně Evy, jsem uzmula několik lístečků této krásky 12.09.2014.

Prvně vykvetla na začátku července 2015. Tuto fialku mám pouze v práci.


Naše květinová "sbírka"

26. července 2015 v 16:22 | Zelenímazlíci |  O nás
Seznam květin jejichž fotky se tu časem objeví. Některé z nich máme jen jeden rok (macešky), další každý rok obnovujeme (petunie) a některé úspěšně žijí řadu let (žlutému ibišku je nějakých 15 let, většinu orchidejí již máme déle než 3 roky).

Zvláště u petunií kupuji stejné odrůdy rok co ro a to především černou a černou se žlutou hvězdou. Letos se poprvé pokusím černou udržet na živu přes zimu, když vím, že je lze pěstovat i v pokojových podmínkách.

Dost řečí - vzhůru na seznam :-)

Africká fialka - cca 30 odrůd
Begonie - 2 odrůdy
Gloxinie - 3 odrůdy
Hyacint - cca 5 odrůd
Chodící kosatec - 1 odrůda
Ibišek - 6 odrůd
Lilie - 5 odrůd
Narcis - cca 5 odrůd
Tulipán - 1 odrůda
Petunie a Crazytunie - cca 8 odrůd

Dále se najde třeba kroton, dva druhy palem, řada netřesků a rozchodníků, různé kaktusy, voňavé pelargonie, angínovník a rýmovník atd.
U některých rostlin znám i jména odrůd - zvláště u mých nejoblíbenějšíc afrických fialek a Crazytunií se odrůdy snažím sledovat - u jiných ne a dělím je vlastně jen podle barev květů (ibišky).

Snad se vám fotografie budou líbit.

Neznámá 4

25. července 2015 v 18:00 | Zelenímazlíci |  Pokojové rostliny 2015

Neznámá 4

Tmavě růžová fialka s bílým středem neznáme odrůdy. Mám ji již několik let.

Neznámá 2

24. července 2015 v 17:00 | Zelenímazlíci |  Pokojové rostliny 2015

Neznámá 2

Růžová fialka neznámé odrůdy, kterou máme již řadu let. Dala jsem ji mamce k narozeninám nebo svátku.

Design

23. července 2015 v 20:51 | Zelenímazlíci |  Novinky
Ahoj.
Omlouvám se, za prozatím neupravený design. Od soboty na týden nebudu na netu a jelikož jsem blog založila v takhle "blbém" termínu :-), bude tu celý týden tento. Pak si s ním pohraju a vytvořím nový z mých fotografií.

Nicméně články tu budou - minimálně na každý den jeden. Budou to vesměs "profily" fialek, možná sem hodím i nějaký ten ibišek nebo orchidej, což mě vede k vytvoření článku na téma, jaké květiny zde uvidíte :-)

Mějte se krásně a doufám, že se zase někdy na mém blogu objevíte :-)

Jana Š

Africká filaka - odrůda Alois

Alois 2015

23. července 2015 v 12:06 | Zelenímazlíci |  Pokojové rostliny 2015

Alois

Alois je jednoduchá sytě modrá lehce zvlněná hvězda s tenkým bílým lemem. Asi před šesti lety jsem ji koupila kamarádce k svátku a dala jsem mamce dva lístečky. Jeden se ujal a krásně vykvetl. Když jsem pak o dva roky později nastoupila do nové práce, vzala jsem si tam jejího "potomka".

Teď už mám v práci další tři a dvě z nich mi právě kvetou. Ta původní i jeden z jejích potomků (pokud bych označila rostlinku kamarádky jako F1, pak by to byli rostlinky F3 a F4).

Na fotkách jsou právě fialky z práce focené 22.07.2015.

Africké fialky - Saintpaulie

22. července 2015 v 18:45 | Zelenímazlíci |  O našich květinách
Mamka pěstuje fialky již řadu let, já se do nich zamilovala na jaře 2014.
Navšítvila jsem výstavu v Praze Tróji, kde jsem nám koupila lístečky 15-ti druhů. Do té doby jsem znala jen jednobarevné, bílé pruhované nebo bíle orámované odrůdy a jednou jsme měly růžovku s fialovými stříkanci - tzv. fantasy fialka.

Teprve tam jsem zjistila, že i lístečky fialek mohou být barevné, rámovaní květů může být klidně zelené nebo růžové a i pruhy chimér mohou mít zelenou barvu.
Většina odrůd, které jsem si vybrala má právě pruhování, stříkance nebo rámovaní, velká část pak právě se zelenou barvou. Neobvyklé barvy květů se mi líbí nejvíce u všech květin - především černé a zelené nebo různě strakaté.

O pěstování se nebudu nijak zvlášť rozepisovat, neboť se o tom dá dočíst na každé druhé stránce. Web, který můžu nejvíce doporučit je Saintpaulia. Tam se dočtete opravdu vše podstatné.
Postupně budu přidávat, všechny fialky co máme, podle toho jak budou rozkvítat.

Pokud vás zajímá seznam našich odrůd, rozklikněte celý článek

Pokojová petunie/surfinie

21. července 2015 v 19:54 | Zelenímazlíci |  Postřehy a experimenty
Nikdy by mě nenapadlo a ani jsem o tom nečetla, že lze petunie/surfinie pěstovat jako pokojovky.
Z jara roku 2014 jsem asi 10 semínek hodila k fialkám, které mám v práci. Po čase se u nich objevily 3 malé rostlinky. Úplně jsem zapomněla, že jsem je tam dávala a chtěla je vyhodit. Ale jelikož jsem byla zvědavá co z toho vyleze (sem tam doma najdu nějaká starší semínka, a když už nevím co to je, k něčemu je hodím a čekám zda to vyroste), nechala jsem je tam. Po pár týdnech byly již jasně rozpoznatelné mladé petunky.

Odebrala jsem je tedy od fialek a přesadila - přežila jen jedna, za to se jí, ale začalo velice dařit. V září už vykvetl první kvítek a od té doby vlastně kvete neustále.
Mám ji na jižním okně - celé odpoledne na ní praží slunce, ale zjevně jí to nevadí. Zalívám 1x týdně nebo když zvadne (už zažila i 14 dní bez vody), ale stále krásně kvete.

Z petunky se tedy nakonec vyklubala surfinka (surfinie=plazivá petunie) a má světle růžovou barvu a o něco tmavší žilkování.

Když se jí v práci tak pěkně daří, rozhodla jsem se, si letos pořídit ještě jednu - černou Crazytunii Black Mamba. Mamka si vzala také jednu na balkon.
Květy, které byly ještě nakvetlé z venku si udrželi krásně sytou černou barvu, ale zatímco mamčiná na balkoně, je sytě černá stále, já mám "černou mambu" jen temně fialovou.

Zajímalo by mne tedy, jakou barvu by měla plazivka, kdyby se dostala opravdu ven. Pokud přežije další rok, vezmu ji příští léto k mamce na balkon, ať se pěkně vybarví a ukáže co v ní je :-)

Zkoušely jste také někdy pěstovat petunie, crazytunie nebo surfinie v místnosti místo venku?

První květ "plazivky" 12.09.2014. Pěstovaná od semínka jako pokojovka. Nikdy nebyla letněna.

Crazytunia Black Mamba - zatímco venku má sytě černou barvu, při pěstování v místnosti vypadá jako temně fialová.

Vítám Vás

21. července 2015 v 18:59 | Zelenímazlíci |  O nás
Vítám Vás na mé webové stránce věnované fotografování květin.
Převážná část mých "modelů" patří mojí mamce, která mi je vždy k focení ráda poskytne, ale najdou se zde i květiny, které pěstuji já,moje kolegyně v práci nebo které jsem fotila v botanické zahradě apod.

Krom toho zde budou, alespoň okrajově i mé další zájmy - korálkování, tebagfolding a recepty na pečené i nepečené sladkosti a na různé saláty.

Krom tohoto blogu mám ještě jeden - crazyafoto.blog.cz. Tam jsou prozatím některé mé další zájmy, ale přesunu je sem. První blog chci věnovat čistě mému jorkovi Crazymu a fotografování zvířat.

Tento blog tvořím hlavně pro mé přátelé a kolegyně, které mají květiny také moc rády - však to patří k naší práci :-)
Sice bych mohla někde udělat jen takovou galerii, ale u blogu se mi líbí to, že k fotkám mohu i něco dopsat - kde jsem já nebo mamka ke květině přišla, jak ji pěstuji atd.

I když je blog svým způsobem koncipován hlavně pro známé, budu ráda, pokud se zalíbí i náhodným návštěvníkům a budou se sem rádi vracet.

Přejeme pěkné počtení
Jana Š a Zdeňka Š